Studenti, senioři 100 Kč/ online 80 Kč
Rodinné vstupné (2 dospělí + 1 – 4 děti) 350 Kč/ online 270 Kč
Děti od 6 do 15 let 50 Kč
Zdarma Děti do 6 let
Skupinové vstupné - 15 a více osob = 60 Kč/osoba
Držitelé průkazů ZTP a ZTP –P 50 Kč
Největší prodejní veletrh kosmetických výrobků a služeb na Moravě.
Prodejní výstava masožravých rostlin
Vyznání růžím – rodinný festival a výstava pod širým nebem v olomouckém rozáriu
Největší veletrh sportovních potřeb a vybavení v České republice
Doprovodný program připravujeme ve spolupráci s Katedrou asijských studií FF UPOL.
Čtvrtek 14. září (11 hodin)
Za UNESCO památkami Číny nejen s cestovní kanceláří
(Martin Lavička, M.A.)
Rádi byste se vypravili do Číny, ale bojíte se, že se nedorozumíte? Myslíte si, že se po Číně nedá cestovat bez cestovní kanceláře? Jaké nástrahy na Vás v Číně čekají a na co si dát pozor? Která místa byste neměli rozhodně opomenout? Cílem přednášky je poukázat na kulturní rozmanitost a bohatství Číny, které je pro nás mnohem dostupnější, než si možná myslíte.
Úterý 19. září (11 hodin)
"Byl jsi na Terakotové armádě?“ aneb čínsky za 45 minut
(Mgr. Tereza Slaměníková, Ph.D.)
popisek: Jak funguje čínština? Čím se liší od češtiny? Kolik má slabik? Co je tón? Jakou má gramatiku? Čím se vyznačuje její slovní zásoba? – to jsou otázky, na které se na příkladu jednoduché čínské věty dozvíte odpovědi. Zároveň budete mít možnost si čínštinu prakticky vyzkoušet a naučit se svou první čínskou větu.
Středa 20. září (11 hodin)
Čínské písmo: fakta a mýty.
(doc. David Uher, Ph.D.)
popisek: Kolik je vlastně čínských znaků? Je čínské písmo nejstarším písmem světa? Je čínské písmo obrázkové? Je znak čínského písma slovo? Používá se čínské písmo pouze v Číně? Kdy (už konečně) Číňané opustí znaky a přejdou na latinku? Kdy se čínské písmo stane uviverzálním písmem světa? Proč se učit čínskému písmu? Jak se efektivně učit čínskému písmu? Jak se čínské písmo píše na počítači?
Čtvrtek 21. září (11 hodin)
Co jedla a pila terakotová armáda
(Mgr. Ondřej Kučera)
Jídlo a pití je záležitost lidské každodennosti, přesto anebo právě proto patří v čínské kultuře mezi nejdůležitější kulturní a sociální aspekty. Přednáška se zaměří na popis toho, co a jak se jedlo a pilo v Číně ve třetím století před naším letopočtem za vlády prvního svrchovaného císaře jak na císařském dvoře, tak u běžného obyvatelstva. Některé z pokrmů byly obdobné jako ty současné, některé však již dávno upadly v zapomnění. Víte, že nejdůležitější listovou zeleninou staré Číny byl sléz? Víte, že když se v čínské básni píše o víně, že to není víno? A víte, odkud pocházejí broskve? Na tyto i mnoho dalších otázek vám odpoví naše přednáška. Přednáška bude doprovozena ukázkou tradiční i současné čínské zeleniny.